ORKA Banyo, hedef büyütüyor

Ortalama olarak günde bin 500, yılda 540 bin adet banyo mobilyası üretimi gerçekleştiren ORKA Banyo, 400’den fazla farklı modeli ile kullanıcılarına geniş ürün yelpazesi sunuyor. 50 ülkeye ürünlerini ulaştıran ve yeni hedef pazarlara yönelen marka büyümesine devam ediyor. Yüzde 15 reel büyüme hedeflediklerini belirten ORKA Banyo Mobilyaları Genel Müdürü Nalan Yılmaz, “Türkiye’de 81 ilde yaygın dağıtım ağı, 470 bayi kanalı ile hizmet veriyoruz; bunların arasında sadece ORKA Banyo ürünleri satan münhasır 148 bayimiz mevcut. Ayrıca yapı marketler ve seramik bayiliği olan firmalar da satış kanalımız olarak hizmet veriyorlar. Firma olarak 25 yılda 50 ülkeye ihracat yapan bir konuma ulaşmış bulunuyoruz. İhracatımızın yüzde 40’ını Avrupa ülkelerine gerçekleştirirken, yüzde 42’sini Orta Doğu ve Körfez ülkelerine, yüzde 8’ini Asya kıtasına, yüzde 10’unu da Afrika ülkelerine gerçekleştiriyoruz. 2017 yılını ihracatta yüzde 40 büyüme ile kapattık. 2018 yılında var olmayı planladığımız hedef pazarlar arasında Rusya, İngiltere, Afrika ve Amerika bulunuyor” açıklamalarında bulundu.

2018 yılında ayrıca iki ülkede yurt dışı fuarlarına katılarak inovatif tasarımlar ile yer alacaklarını ileten Yılmaz, “Önümüzde yer alan süreçte ORKA Banyo olarak kaliteli üretim ve tasarım odağından hareketle büyüme hedefiyle iç ve dış pazarlarda liderliğimizi hem cirosal hem de yenilikçi şekilde sürdürme doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Üretim tesislerine ve teknolojik yeniliklere yaptıkları yaptırımlardan söz eden Yılmaz, şu bilgileri aktardı: “Sektöründe ilkleri gerçekleştiren ve FSC®, BSCI ve Entegre Yönetim Sistemleri gibi ulusal ve uluslararası standart ve yönetim sistemlerini uygulayan bir firma olarak bu unvanımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Yeni parkur yatırımlarımız, sistem, organizasyon ve insan kaynağı yatırımlarımız devam ederken, Ar-Ge çalışmalarımız, yeni pazar açılımlarımız olacak. 2017 itibariyle Endüstri 4.0 gerekliliklerini yerine getirmeye başladık. Bu kapsamda, modern yönetim teknikleri ile sürdürülebilir verimde artış ve planlı büyüme, sürdürülebilir kalite ve sürekli iyileştirme, sürdürülebilir karlılık, global pazarlarda büyüme ve marka olma, ürün bazlı inovatif tasarımlara imza atarak onları tescil ettirme ve patentlerini alma, çalışan ve müşteri memnuniyetini daha da artırma ve paydaşlarla yeni işler geliştirme gibi konulara eğilmeyi planlıyoruz. Üretim modelimizi fabrikamızda ‘Yalın Üretim Sistemine’ dönüştürecek şekilde revize ettik. Böylece tüm üretim faktörlerimizi en esnek şekilde kullanarak müşterilerimizin taleplerine birebir yanıt verebiliyoruz. Sürdürülebilir büyüme çerçevesinde sistem, organizasyon ve insan kaynağı yatırımlarımız devam ederken, lojistik alanda filoya katılması planlanan büyük araçlar ile tüketiciye verilen hizmeti iyileştirmeyi planlıyoruz. ORKA Banyo olarak özellikle bayi kanalında müşterilerimize anlık bilgi aktarabilmek ve dijital dönüşüme başlangıç projesi olarak 2012 yılında CRM uygulamamızı devreye aldık. Şu anda başlattığımız projenin yüzde 87 oranında uygulama olarak kullanılmasını sağladık. Üretim alanımızda üretilen ürünün grup bazında ilerleyişini izleyebilir durumdayız. 2018 yılının son çeyreğinde ise parça bazında ürün izleme ve müşterilerimize ürünlerin hangi aşamada olduğu bilgisinin iletilmesini ve müşteri bağlılığımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Dünya trendlerini takip ettiğimizde yapay zeka algoritmalarının artık ürün ve hizmetlere yansıdığını açık ve net olarak görebiliyoruz. Sektörümüze uygun yapay zeka ürün ve uygulamaları mevcut. Biz de banyo mobilyalarında akıllı teknolojinin kullanımına yönelik mühendislik çalışmaları yürütmekteyiz. Bu kapsamda yurt dışı fuarlarından ürün gamımızda mevcut ve ürünlerimiz ile kombine edebilmek adına yapay zeka ürünleri araştırmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca kaliteden ödün vermeyen ORKA Banyo’da üretim süreçlerinde kullanılan hammadde ve yarı mamuller TSE ve CE kriterlerine uygun olacak şekilde seçiliyor. Ürünlerimizin sağlamlığını ve güvenliğini uluslararası akreditasyona sahip ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Müşteri Şikayetleri Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve FSC® sertifikaları ile belgelendiriyoruz.”

UNICERA Fuarı hakkındaki görüşlerini de ileten Yılmaz, “ORKA Banyo olarak inovatif tasarımlarımızı ve yeniliklerimizi sunduğumuz, global marka olmamız için gereken adımları atmamıza katkısı olan bir fuar bizim için UNICERA Fuarı. Uluslararası bir fuar olduğu için de iç pazardan daha çok ihracat müşterilerimiz açısından verimli geçtiğini ifade edebiliriz. Yeni ve inovatif tasarımlarımızdan oluşan 2018 katalog ürünlerimiz ile fuarda yer aldık” dedi.