Örnek alan değil, örnek alınan bir ilçe için çalışıyoruz

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar

Türkiye’de göçle birlikte yaşanan çarpık kentleşmenin en önemli örneklerinden olan Adana’da şüphesiz en büyük sıkıntı Seyhan’da yaşanıyor. Şehrimizde yıllar boyu kentsel yenilemenin yapılmaması büyük bir eksiklik. Eski ve depreme dayanıksız binalar aslında şehrin en büyük sorunlarından.

Bu anlamda Seyhan’da yedisi Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile toplam dokuz kentsel dönüşüm projemiz bulunuyor. Seyhan Belediyesi ve TOKİ iş birliği ile devam eden İsmetpaşa ve Barış mahallelerini kapsayan alanda bin 409 konut ile 10 iş yerinden oluşan ve tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilen birinci etap, birinci kısmın inşaatının ardından bin 210 konut ve 34 iş yerinden oluşan birinci etap, ikinci kısmın yapımı devam ediyor. TOKİ ile yürütülen Bey ve Barbaros mahallelerindeki projede hak sahipleri ile görüşmeler sürüyor.

2018 yılının ilk aylarında hak sahiplerine verilecek 2 bin 190 konuttan oluşan birinci etabın temeli atılacak. Yine TOKİ ile birlikte yapılacak olan Yenibey, Şehitduran ve Mestanzade mahallelerinde 356 bin metrekaresi yeşil alan olmak üzere 67,7 hektarlık kentsel dönüşüm alanına 6 bin 926 adet yeni iş yeri ve konut yapılacak. Bu projede de eylül ayı itibariyle hak sahipleri ile görüşmelere başlandı. TOKİ iş birliği ile Hürriyet Mahallesi’nde 20 hektarlık alanda ve Barış Mahallesi ikinci etap 28 hektarlık alanda yapılacak kentsel dönüşüm projelerine ait değerleme ve projelendirme çalışmaları devam ediyor. 2018 yılı içerisinde hak sahipleri görüşmelerine başlanacak. Yine Seyhan Belediyesi tarafından Döşeme Mahallesi’nde 29 hektarlık alanda çalışmalar devam ederken, İsmetpaşa Mahallesi’nde 19 hektarlık alanda 6306 sayılı kanuna göre yürütülmekte olan projenin değerlendirme ve projelendirme çalışmaları tamamlandı. İmar planlarının onaylanmasının ardından hak sahipleri ile görüşmeler yapılacak.

Şehrin yenilenmesini sadece kentsel dönüşüm ile değil kent meydanı inşaatı ile de sürdürüyoruz. Adana’nın hayali olan ve yıllarca hayalden öteye gidemeyen Adana Kent Meydanı projesinin kamulaştırma işleminin tamamı bitmek üzere. 40 bin metrekare alan üzerinde kurulacak ve 22 bin metrekare açık alanı olacak meydanın altı otopark olarak hizmet verecek. Öğrenci yurtları, kültür merkezleri, tiyatro salonları ve yaşam alanlarının olacağı meydan tamamen belediyenin öz kaynakları ile yapılıyor. Bugüne kadar 66 milyon lira kamulaştırma bedeli ödendi. Kamulaştırma bedellerinin tamamı belediyenin öz kaynakları ile yani kendi imkanları ile borçlanmadan karşılandı. Seyhan gibi devasa bir ilçede bunu yapmak mucize deniyor ama biz bunu başardık. Yapılacak meydan Adana’nın prestiji olacak.