Osman Cem Çankaya: Türk ekonomisinin kazandıranı 2018’de de inşaat sektörü olacak

İnşaat sektörü, yılın bitimine kısa süre kala yeni projeler, yatırımlarla bu yıl en fazla konuşulan sektör olmayı başardı. Sektörün önde gelen aktörleri, gelişen Türkiye’de gelecek yılın da kazandıranının inşaat sektörü olacağını ifade ediyorlar.

Piyasalarda son aylarda yaşanan dalgalanmaların yatırımcıları ister istemez tedirgin ettiğini belirten YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, birikimlerin nasıl değerlendirileceği konusunda soru işaretlerinin çoğaldığını vurguladı. Çankaya, hemen her ekonomik çalkantıda olduğu gibi bu dönemde de kazananın gayrimenkule, özellikle de nitelikli inşaat projelerine yatırım yapanlar olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye hızlı büyüme süreci içinde. Tüm olumsuzluklara rağmen kredi derecelendirme kuruluşları güncelledikleri verilerde çok küçük değişiklikler yaparak ülkenin önümüzdeki süreçte de büyümesini sürdüreceği yolunda görüş bildiriyorlar. Bu süreçten doğal olarak en fazla payı yine inşaat sektörü alacak. Yani Türk ekonomisinin kazandıranı geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de inşaat sektörü olacak. Çünkü ekonomiler ile birlikte kent yaşamları da büyüyor. Şehirler eğer yaşayan uzuvlara sahip canlılar ise ki öyle; bu organizmadaki hayati parça konutlardır ve gelişim devam ettiği sürece bu öyle kalmaya devam edecektir. Bu nedenle biz ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde inşaat sektörü her türlü ekonomik ortamda sürükleyici güç oluyor. Türkiye’de her yıl istikrarlı bir şekilde gelişim gösteren inşaat sektörünün, 2018’de de açık ara birinci olmasını bekliyoruz.’’