Osman Eken: Dolar “bir” gayrimenkul “iki” kazandırdı

Dolar, bu yıl ekonomi gündeminde en fazla yer alan yatırım aracı oldu. Buna karşın, gayrimenkul sektörü 2017’yi, yatırımcısına doların en az iki katı daha fazla kazandırarak kapatıyor.

Ankara’da gayrimenkul sektörüne yön veren EKN Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Eken, 2016’yı çalkantılarla kapatan 2017’de ana gündemi seçim, coğrafi sorunlar ve dövizdeki ani hareketler olan Türkiye’de, büyük yatırımcıların yatırım portföylerinde gayrimenkule çok daha fazla yer verdiğini kaydetti.

Eken, fırsatları en iyi değerlendirenin “en iyi yatırımcı” olduğunu dile getirerek, “Aslında bu çalkantılar gayrimenkulde çok sayıda fırsat kapısı açtı. Dövizdeki seyir bazı kişilerin ellerindeki değerli arsalarını çıkarmaya kadar sürükledi. Oysa yılın geneline baktığımızda doların yılbaşından şu ana kadar yüzde 8 kazandırdığını, gayrimenkulde ise ortalama kazancın en az yüzde 15 olduğunu görüyoruz ki; kentlerin gelişimine paralel özellikle büyük ölçekli arsalarda değer artışı çok daha fazla oldu. Yani dolar bir kazandırırken, gayrimenkul en sıkıntılı dönemde bile iki kazandırmış” dedi.

Eken, son büyüme rakamları ve global verilerin 2018’de gayrimenkulün yıldızını daha da parlatacağına işaret ederek, “Yatırımda bugünü değil yarını planlayarak hareket etmeliyiz. Ülke büyüyorsa en fazla kazanç toprakta olur. Bu çok açık ve net” diye konuştu.