Polisan Boya, gücünü geçtiğimiz yıl Japonya’nın önemli firmalarından Kansai Paint ile birleştirdi.

Home Cosmetics sloganı ile ürünlerini ‘Evimin Kozmetiği’ olarak konumlandıran Polisan Boya, gücünü geçtiğimiz yıl Japonya’nın önemli firmalarından Kansai Paint ile birleştirdi. “Bu ortaklık ile Japon teknolojisinin gücü ve değerini Polisan markasının güçlü mirasına entegre etmeye başladık” diyen Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, “Polisan Kansai Boya’nın boya ve depolama tesislerini yenilemek üzere, 2016 yılında 45 milyon euroluk bir yatırım başlattık, yaklaşık 31 milyon euroluk kısmını bitirdiğimiz tesisin, yakın zamanda tamamlanmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Mizrahi, Polisan Kansai Boya’nın kamuya açıklanan 2017 yılı dokuz aylık finansal sonuçlarına göre, satış gelirlerinin yüzde 27 oranında artış göstererek, 506,6 milyon TL olduğunu kaydetti. İç pazardaki bilinirliklerini dış pazarlara da taşıma amacında olduklarını belirten Mizrahi, 13 ülkede aktif olarak çalışılan distribütörler bulunduğunu aktardı. Mizrahi, dünya genelinde marka bilinirliğini artırmak için çeşitli etkinliklere katıldıklarını iletti. “Polisan Home Cosmetics markası olarak dünyanın ilk devlet destekli teşvik programı olan Turquality tarafından desteklenmekteyiz” dedi.

– Polisan Kansai Boya’nın sektördeki konumundan ve faaliyetlerinden söz eder misiniz?

MİZRAHİ: Polisan Kansai Boya, yarım asırdan fazla bir süredir faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en saygın kuruluşlarından biri olan Polisan Holding’in iştirakidir. Ambalaj ve renk çeşitleri hariç 250’yi aşkın Polisan markalı ürün çeşidi ve 7 bini aşkın satış noktası ile dekoratif boya pazarında sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip en yaygın boya firmaları arasında yerini sağlamlaştırmıştır. 3 bin satış noktasında konumlandırdığı Mix Center renklendirme makineleri sayesinde tüketicilere diledikleri rengi extra bedel ödemeden ve kaliteden taviz vermeden sunarken bayilerine de düşük stok ve stok alanı verimliliği ile maksimum faydayı sağlamaktadır. Polisan’ı rakiplerinden ayrıştıran ürün ve hizmetlerinin yanı sıra iletişim stratejisi de markayı farklı kılan önemli bir unsurdur. 2008 yılından itibaren dünyada tescillediği ‘Home Cosmetics’ çatı iletişimi ile ürünlerini ‘Evimin Kozmetiği’ olarak konumlamaktadır. Aralık 2016 itibarıyla, Japonya’nın lideri, dünyanın ise en büyük 10 boya firması arasında yer alan Kansai Paint ile yüzde 50 yüzde 50 ortaklık gerçekleştirmiş olup, bu dönemden itibaren ‘işin içine Japonları kattık’ söylemi ile Japon teknolojisinin gücü ve değerini Polisan markasının güçlü mirasına entegre etmeye başlamıştır. Polisan Kansai Boya’nın holding bünyesindeki kardeş kuruluşu Polisan Kimya’nın ortağının da dünyanın dev kimya şirketi Dow Chemical olması sebebiyle sektörün birçok ilk ve yenilikleri Polisan tarafından geliştirilmiştir ve geliştirilmeye devam edecektir. Türkiye’nin ilk yedi özellikli iç cephe boyası Elegans, Türkiye’nin ilk dokuz özellikli dış cephe boyası Exelans, Türkiye’nin ilk su bazlı yol çizgi boyası, Türkiye’nin ilk su bazlı parlak boyası X1, dünyanın ilk su bazlı metal boyası Polimetal ve Türkiye’nin ilk su bazlı Mix renklendirme sistemi Mix Center, Polisan Kansai Boya’nın sektöre tanıştırdığı ilkler arasındadır. 

– Yıl değerlendirmesi yaparak, gelecek dönem hedeflerinizi ve yatırımlarınızı aktarır mısınız?

MİZRAHİ: 1985 yılında 10 bin ton kapasiteyle kurulan Polisan Kansai Boya’nın boya ve depolama tesislerini yenilemek üzere, 2016 yılında 45 milyon euroluk bir yatırım başlattık. Gebze Kimya İhtisas Sanayi Bölgesi’nde, 142 bin metrekare alan üzerinde, global standartlarda, full otomasyon kurulacak yeni tesis ile, üç vardiyada 180 bin ton olan yıllık üretimimiz, tek vardiyada 180 bin tona; ek yatırım ihtiyacı olmaksızın üç vardiyada 540 bin tona kadar çıkabilecek. Şu ana kadar yaklaşık 31 milyon euroluk kısmını bitirdiğimiz tesisin, yakın zamanda tamamlanmasını bekliyoruz.

– İç pazar ve ihracat faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

MİZRAHİ: İç piyasada oldukça güçlü ve daha da güçlenecek bir konuma sahibiz. Amacımız iç pazardaki başarı ve deneyimlerimizi dış pazarlara da taşımak. İhracatta şu anda 13 ülkede aktif olarak çalıştığımız distribütörlerimiz bulunuyor. Öne çıkan pazarlar Irak, Türkmenistan ve Rusya’dır. Bu ülkelerde uzun yıllardır satışımız devam etmekte ve istikrarlı şekilde büyüme göstermektedir. Bulunduğumuz mevcut pazarlar haricinde her yıl yeni 2-3 hedef pazar belirleyip buralarda ürünlerimizi tanıtmak adına farklı pazarlama faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu aktivitelerimizi güçlendirmek ve marka bilinirliğimizi artırmak adına ise en az üç farklı ülkede fuarlara katılıyoruz. Son olarak bir örnek verecek olursak; Polisan Home Cosmetics markası olarak dünyanın ilk devlet destekli teşvik programı olan Turquality tarafından desteklenmekteyiz.

– 2017-2018 boya trendleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz? En fazla tercih edilen ürününüz nedir?

MİZRAHİ: 2017-2018 boya trendlerini iç cephe, dış cephe, ahşap metal gibi kategoriler bazında inceleyecek olursak iç cepheler bu kategoriler arasında önemli yer tutar. Her birey için dünyanın merkezi kendi evidir. Bireylerin kendini ifade ettiği, bireyselleştiği, kendini yansıttığı yegane yer olan yaşam alanları olan evleri çok kutsaldır ve de önemlidir. İşte tam da bu noktada ‘boya değil ev kozmetik ürünleri üretiyoruz’ ve ‘Polisan ürünleri tıpkı kozmetik ürünleri gibi hem estetik, güzellik kazandırır, hem de bakım sağlar’ diyerek herkesin özeli olan yaşam alanlarına değer katıyoruz. Polisan portföyünün iç cephe kategorisinin yıldız ürünü Elegans Extra’dır. Dış cephede de aynı şekilde Exelans Dış Cephe Boyaları, UV direnci sayesinde renklerinin solmaması, yağmurla kendini temizlemesi, çatlama dökülme yapmaması, yüzeyde etli ve kalın film bırakarak yıllar içinde deforme olmaması gibi özellikleri sayesinde büyük ve prestijli projelerin öncelikli tercihi arasında yerini almıştır. Ahşap-metal kategorisinde ise, pazarda, direkt paslı yüzeylere sürülerek pası durduran, antipas+arakat+son kat yerine tek kat boyayla zaman ve işçilikten tasarruf sağlayan Polimetal ürünü kullanıcılar tarafından tavsiye edilerek yaygınlaşmıştır. Polisan Kansai Boya, metal boyasının da su bazlısını geliştirerek Polimetal Su Bazlı ürünü ile dünyada bir ilke imza atmıştır. Yine ahşap-metal ve beton yüzeylere uygulanan X1 Kokusuz Parlak ürününün hammaddesi Dow Chemical tarafından Polisan Kansai Boya’ya özel geliştirilmiş olup sektörün, yağlı boyaları ikame eden, ilk su bazlı parlak boyasıdır. Özellikle evlerindeki mutfak dolapları, amerikan kapıları, masaları, sandalyeleri hobi amaçlı boyayarak yenileyen kadın tüketicilerin fenomen ürünü olmuştur ve sosyal medyadaki paylaşımlarda X1 mucizesi olarak anılmaktadır. Ayrıca 2018 yılında dev ortaklarımız Amerikan Dow ve Japon Kansai ile Arge Merkezi’mizin geliştirdiği yepyeni, inovatif ve teknolojik ürünleri pazara sunmaya hazırlanıyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz.