Prysmian Group Türkiye’nin Erzurum’daki CPR semineri yoğun ilgi gördü

Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, 1 Temmuz 2017’de kanunen zorunlu olan, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği hakkında sektörü bilgilendirmek üzere yaptığı çalışmalara, 2018 yılında da hız kesmeden devam ediyor.

Türk kablo sektöründe CPR sertifikasını alan ilk firma olan Prysmian Group Türkiye, Mayıs 2017’de Mudanya fabrikasında, farklı gruplardan sektör temsilcilerini sekiz ayrı seminerle bir araya getirdi. CPR’ın yürürlüğe girmesinden sonra ise, Gaziantep ve Antalya’ya giderek, sektör ilgililerini düzenlediği seminerlerde buluşturdu. 2018 yılında da CPR çalışmalarına aynen devam etmeyi planlayan Prysmian Group Türkiye, 12 Ocak günü Erzurum’da, yılın ilk CPR seminerini düzenledi. A-Takımı yetkili satıcıları arasına 2017 yılında katılan Timur Elektrik’in de desteği ile düzenlediği seminere ilgi çok yoğundu. Yılın ilk CPR seminerine, Erzurum ve Erzincan Elektrik Teknisyenleri Odaları, diğer kamu ve özel İştirakleri ile birlikte 185 kişi katıldı.

Farklı şehirlerde yapılan seminerlere, sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Prysmian Group Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Tamer Yavuztürk, “2012 yılından itibaren yürüttüğümüz “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimimizde üzerinde durduğumuz kaliteli ve güvenli ürün yolculuğumuzdaki önemli etaplardan birisi olan CPR konusunda da bir ilke imza atarak, sektördeki uzmanlığımızı ve liderliğimizi bir kez daha gösterdik. Mayıs ayındaki lansman sonrasında, Gaziantep ve Antalya’da düzenlediğimiz seminerlere paydaşlarımızın ilgisi oldukça yüksekti, onlardan çok iyi geri dönüşler aldık. CPR, 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da Türk kablo sektörünün en önemli konu başlığı olmaya devam edecek. Biz de 2017 yılında olduğu gibi, 2018 yılında da sektörü bilgilendirmeye devam edeceğiz. Erzurum’da başladığımız bu seriyi, yıl içerisinde farklı şehirlerde sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Toplantı, Prysmian Group Türkiye Bölge A-Takımı Yetkili Satıcısı Timur Elektrik’in firma sahibi Erdinç Timur ile Prysmian Group Türkiye Yurtiçi Satış Direktörü Etem Bakaç’ın katılımcılara teşekkür etmesinden sonra, akşam yemeği ile sona erdi.

Yeni yönetmelik sektöre neler getiriyor?

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, yapılarda kullanılan malzemelerinin temel karakteristikleri ile ilgili performans beyanlarını ve malzemelere CE işaretinin iliştirilmesinin kurallarını belirlerken, CPR sertifikası kabloların yangına tepki performanslarını tescil ederek Yönetmeliğe uygunluğu belgeliyor.

CPR’ın kablo sektöründeki uygulamalarını düzenleyen EN 50575 standardı ise, bina ve altyapı dahil olmak üzere, herhangi bir yapıda kullanılan güç, kontrol ve iletişim kablolarının yangına tepki performansı gerekliliklerini, bu gerekliliklerle ilgili testleri ve uygunluk değerlendirmeleri ile ilgili kriterleri belirliyor.