Rental Türkiye Konferansı kiralamanın liderlerini İstanbul’da buluşturdu

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER)& İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) ana desteği düzenlenen Rental Türkiye Konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi. İş ve istif makinaları kiralama sektörü temsilcilerini bir araya getiren etkinliğe 300’den fazla sektör profesyoneli ilgi gösterdi.

İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan ve İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen’in açılış konuşmaları ile başlayan program, dünyanın önde gelen kiralama şirketlerinin ve kiralama sektörü için çözümler sunan firmaların üst düzey yetkilerinin konuşmaları ile devam etti.

Akbaytogan, Rental Türkiye Konferansı gibi etkinliklerle iş ve istif makinaları kiralaması hakkında farkındalık yaratmayı ve kiralamanın ülkemizde de uluslararası standartlara sahip bir yapıya oturmasını hedeflediklerini belirti. Özgen de, gelişmiş ekonomilerde piyasaya arz edilen makinaların önemli bir yüzdesinin kiralama üzerinden yapıldığını ifade etti. Özgen, aynı zamanda kiralama sektörü ile ilgili soruların yanıtlanacak olması, sektörün dinamiklerinin ve fırsatlarının fark edilecek olmasının bu etkinliği önemli kıldığını belirtti.

İMDER&İSDER Kiralama Komitesi Başkanı Reyhan Uğurlu Yücel ise, Türkiye iş ve istif makinaları sektöründen ve bu sektörlerdeki kiralama eğilimlerinden bahsettiği sunumunda Türkiye’de kiralama sektörünün büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, yabancı yatırımcıları ülkemize yatırım yapmaları için davet etti.

Kiralamada başarının beş şartı

Dünyanın önde gelen iş ve istif makinası kiralama uzmanlarını, Türkiye’nin lider kiralama şirketlerini, dünyaca ünlü ticari ortakları ağırlayan konferansta Haulotte, Ramirent, Rival gibi kiralamada uluslararası üne sahip firmaların temsilcileri deneyimlerini Türk sektör temsilcileri ile paylaştı.

Ramirent Başkan Yardımcısı Dino Leistenschneider sunumunda, Ramirent’in filo yönetimi stratejisinden bahsetti ve Türk paydaşlarına önemli tavsiyelerde bulundu.

İş makinaları sektöründe yapmış olduğu çalışmalarla dikkat çeken araştırma firması Off-Highway Research Genel Müdürü Chris Sleight, dünya trendlerini katılımcılara aktarırken, kiralama firması Direktörü ve Danışmanı Kevin Appleton ise kiralama sektöründe başarının sırlarını paylaştı. Kiralama sektöründe müşteriler için en önemli unsurun bulunurluk olduğunun altını çizen Appleton, müşteri talebi geldiğinde filosunda bu talebi karşılayan ve müşteri odaklı çalışan firmaların başarıyı yakaladığını paylaştı. Appleton, kiralamada başarıyı getiren beş unsuru ise şöyle sıraladı: Pazar odağı, sermaye, finans stratejisi, operasyon yönetimi ve sabır.

Konferansın Türk konuşmacıları arasında yer alan İsfalt AŞ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Sönmez, kiralamada kamunun beklentilerini aktardı.

Zer AŞ’nin Hizmetler Satınalma Müdürü Arman Ulusoy da müşteri olarak kiralama firmalarından beklentilerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Konferans sonunda İMDER’in eski başkanı Cüneyt Divriş yönetiminde bir panel gerçekleştirildi. Kiralama pazarını şekillendiren güncel gelişmelerin paylaşıldığı panelde yapmış olduğu pazar araştırmaları ile Avrupa kiralama sektörüne yön veren Avrupa Kiralama Derneği’nin (ERA) Genel Sekreteri Michel Petitjean’ın Türkiye pazarı için önerileri dikkat çekti. Petitjean, Türkiye’de kiralama sektörünün büyüyeceğinin oldukça açık olduğunu ifade ederek, Türkiye’de yapılacak kiralama pazar araştırması içinde tavsiyelerde bulundu.