Şantiyede topuk sesleri

Sadece masa başında değil, birçok alanda faaliyet gösteren kadınlarımızdan sadece ikisi Evren Yılmaz ve Nurgül Çimen. Elleriyle güzelleştirdikleri birçok inşaat projesinden sonra şimdi de Beytepe’de yükselen MiaVita projesinde çalışarak faaliyet gösteren başarılı kadınlar, hem çalışma hayatlarını hem de kadın olarak karşılaştıkları zorlukları anlattı. Zamanlarının büyük bir kısmının şantiyede geçtiğini anlatan kadınlar “Başarılı kadın, çalışan kadın, ayakları yere sağlam basan kadın” vurgusu yaptı.

“İnşaatta çalışmak bana büyük keyif veriyor”

Zamanının büyük bir kısmının şantiyede geçtiğini anlatan Mimar Evren Yılmaz “Mesaim sabah bilgisayarı açmak ile başlıyor. Projeler inceleniyor. Sonra sahaya çıkıp “Projeye uyuluyor mu? Proje düzgün ilerliyor mu? Kaç kişi sahada çalışıyor?” kontrol sağlıyorum. Çalıştığım şantiye ve erkeklerin bakış açısına göre iş zorlukları değişiyor. Hiç zorluk çekmediğim ve kadın olduğumu hissetmediğim şantiyeler oluyor. Bazı zamanlar şantiyenin zorluklarını yaşadığım gibi bazı zamanlarda ise kadın olmanın avantajları ile karşılaşıyorum. Siz alanda olunca ister istemez kendilerine çeki düzen vererek konuşmalara sansür uygulanabiliyor. Hiçbir zaman zorlandığım anlar olması. İşimi sevdiğim için çok huzurlu oldum hep. Evli ve çocuklu olup, bu yoğun çalışma tempolarında ailelerine zaman ayıran kadınlara büyük hayranlık duyuyorum. Güçlü kadınlar geleceğimizin güvencesi. Yılmadan ideallerinden vazgeçmeden büyütün kadınlarımız yollarına devam etsinler” diyerek duygularını ifade etti.

“Kadınlarımız ‘Hayır’ demeyi öğrenmeli”

Maddi imkansızlıklar sebebiyle 40 yaşından sonra çalışmaya başladığını anlatan Nurgül Çimen, bu zamana kadar genellikle inşat firmalarında çalıştığını söyledi. Çimen, sözlerine şöyle devam etti: “Bu zamana kadar dört yerde, genellikle inşaat firmalarda çalıştım. Maddi imkânsızlıklar sebebiyle çocuklarım için çalışmaya başladım. Beni çalışmaya iten ise eşimin sorumsuzlukları oldu.Çalıştığım bazı firmalarda erkeklerin kadınlara bakış açısı sebebiyle zorluklar yaşadım. Patrondan işçisine kadar çok farklı bakış açıları ile karşılaştım. Şimdi önüme baktığımda MiaVita projesinin benim için büyük şans olduğunu düşünüyorum. Hem Erdal Bey hem de burada çalışanlar ile abla kardeş gibi olduk. Aynı zamanda MS hastası olduğum için bana hep destek oluyorlar.”

8 Mart kadınlar gününe dair mesajlarını da paylaşan Nurgül Çimen, “Türkiye de kadın olmak çok zor. Kadınlarımız mutlaka kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensinler ve özellikle eşlerine kendilerini ezdirmesinler. İstemedikleri bir durumla karşılaştıklarında hayır demeyi bilsinler. Ben hayır kelimesini biraz geç oldu ama öğrendim” ifadelerini kullandı.