Sekrörün Sorunlarını Ünsallar İnşaat’dan Ünal Ünsal Bey ile Görüştük

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Firmamız 1994 yılında küçük bir işyeri olarak kuruldu. Dört kardeş ortağız. Zamanla kademe kademe yürüyerek buralara geldik.  Şu anki yerimize geldikten sonra da sektöre hem ürün hem de stok olarak daha iyi hitap edebildik.

Ürün çeşitliliğiniz nedir?

Laminat ağırlıklı çalışıyoruz. Kurulduğumuz yıllardan beri Çamsan’la birlikte biz de devam ediyoruz. Önce İthal parkelerle çalıştık sonra geri çekildik. Şu anda Yıldız Entegre, Vezir Köprü’nün Peli Parke ürünleri var. Her zaman elimizde mal bulunabilecek şekilde stoklu çalışıyoruz.

Sektörün önemli sorunlarından biri olan; açığa yapılan satışlar ve bölge ihlalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bölge ihlalleri çok eskiden beri süregelen bir durum. Örneğin Çamsan bu durumu çok iyi etüt ederek %90 durdurdu. Ayrıca açık bölgeler var. Diyelim ki Ege’nin bir ilinde bayimiz yok oraya isteyen herkes mal verebilir.  Çamsan gibi bir firma için bölge ihlali söz konusu değil, çok zor. Çünkü geniş bir bayi ağı var.
Ancak fabrikaların genel olarak bu konuda önlem alması lazım. Her bayinin kendine has barkot sistemi olursa sorun çözülebilir.

IMG_0713

Açığa satış konusunda ise bu her zaman olmuştur. Ama devamlılık arzederse her  keseyi etkiler. Bakacak olursak  bunu da yapan arkadaşlar  yine bu sektörde olanlar sonuçta. Bunları  da engellemek yine fabrikaların elinde.

Sonuç olarak kontrol mekanizması fabrikaların elindedir. Biz bayileriz,satıcılarız. Fabrikalar burada ne kadar iyi denetim yapabiliyorsa , gözetleyebiliyorsa, takip edebiliyorsa o doğrultuda da çözülebilir diye düşünüyoruz.

IMG_0714

Son olarak ne eklemek istersiniz?

Üç aylardayız ve Ramazana az kaldı. Bütün sektörün, camianın Ramazanını kutlar, sağlıklı, huzurlu bir sezon dilerim.