Sektör, dijitalleşme ile güçleniyor

Geçtiğimiz yılı yüzde 8-9 arasında bir büyüme ile kapatan Türk seramik ve sağlık gereçleri sektörü, artan ivmesi ile büyüme trendini korumayı amaçlıyor. 2018 yılında çift haneli bir büyüme planlanan sektörde, ihracat odaklı ilerlemenin önemine dikkat çekiliyor. Seramik ve benzeri kapasite fazlası olan sektörlerde yatırım teşviklerinin ihracat taahhüdüne bağlanması isteğinde bulunan sektör temsilcileri, sektörün desteklenmesi durumunda 10 yıl sonra ülkeye şu anki durumundan çok daha fazla katkı sağlayacağını ifade ediyorlar.

Türkiye Seramik Federasyonu’ndan (TSF) alınan bilgilerde Türkiye’nin seramik karolarda ve sağlık gereçlerinde dünyanın dördüncü ihracatçısı, karolarda Avrupa üçüncüsü, sağlık gereçlerinde ise Avrupa’nın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumunda bulunduğu vurgulanıyor. Vitrifiye üretiminde ise, Avrupa liderliğinin sağlamlaşarak devam ettiği belirtiliyor. Seramik ihracatı yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre seramik kaplama malzemelerinde yüzde 4,2, seramik sağlık gereçlerinde ise yüzde 6,3 oranında değer bazında büyüme gerçekleştirdi. Sanayi üretiminde ise yine yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre seramik kaplamada yüzde 0,6, seramik sağlık gereçlerinde yüzde 10,1 oranında büyüme kaydedildi. Verilen bilgilerde ayrıca, seramik sanayisine dünya genelinde baktığımızda, Türkiye olarak kaplama malzemelerinde sekizinci, sağlık gereçlerinde ise dördüncü en büyük üretici ülke konumundayız.

Sektör temsilcileri, çok az ithal girdi ile çok yüklü ihracat yapabilme kabiliyetine sahip olunduğunun altını çizerek, Türkiye’de cari açık vermeyen nadir sektörlerden birinin seramik sektörü olduğunu kaydettiler. Türkiye seramik ve sağlık gereçleri sektörü, önümüzdeki dönemde dijitalleşmenin gereklilikleri ile büyüme trendlerini belirleyecek. 2018 yılında dijitalleşmeyle birlikte yeni oyun planı, yeni iş ve karlılık modeli üzerinde durulacağını belirten sektör temsilcileri, dijitalleşme yolculuğunda sektördeki şirketlerin konuya büyük bir ciddiyetle eğilmesi gerektiğini vurguladılar. Sektör temsilcilileri, pazar payını en üst sıralara taşımak için teknolojiyi yakından takip etmenin ve tüketicilerin değişen taleplerine çözüm aramanın öncelikli konular olduğunun altını çizdiler. Sektörlerin teknoloji ile güçlenerek yeni üretim şekilleri ve yeni yol haritaları belirlemeleri, gelecek dönemde değişen ihtiyaçlarla ürün ve uygulamalarda farklı bir boyutta geçileceğinin işareti.

Teknolojinin daha yoğun kullanılmaya başlandığı bir diğer sektör de, banyo ve mutfak. Günlük yaşamı kolaylaştıran, hayatın vazgeçilmezlerinden biri olan teknoloji, banyo ve mutfaklardaki anlayışları da değiştirdi. 2018’de özellikle teknolojik açıdan zengin ürünler ön plana çıkarken, kolay temizlenebilir ürünler gün geçtikçe önem kazanıyor. Sektör temsilcileri, bu çerçevede 2018 yılında banyo gereçlerinde tasarım, teknoloji ve kalitenin bir arada sunulduğu ürünlere dikkat çekmeyi hedefliyorlar.

Markalaşmaya, tasarıma, Ar-Ge’ye, teknoloji geliştirmeye ve inovasyona yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen temsilciler, son yıllarda Ar-Ge ve Turquality kapsamında yapılan atılımların sektöre önemli katkılar sunduğunu ifade ettiler. Bu tür teşvik ve yardımların artarak devam etmesi, uzun vadede ise inovasyon ve tasarım kültürünün oluşturulmasını sağlayacak adımların atılmasının Türk seramik ve banyo sektörünü dünyada daha iyi bir noktaya taşıyacağı belirtiliyor.

Hedef pazarlar; Nijerya, Güney Kore ve Sahra Altı Afrika ülkeleri

Seramik sektörünün Türkiye’nin dünya ihracat sıralamasının ön sıralarında yer alan az sayıda sektörden biri olduğu kaydedilirken, dünya pazarlarında rekabet gücünün artırılabilmesi için üretimde ve iç pazarda güçlü olunmasının şart olduğu vurgulanıyor. Önümüzdeki süreçte, özellikle Türki cumhuriyetler ve Afrika gibi öne çıkan pazarlara yapılacak yeni yatırımların hem pazarların çeşitlenmesine hem de sektör olarak dünyadaki konumu güçlendirmeye yarayacağı belirtiliyor. 2017 yılında seramik kaplama malzemeleri ihracatında önde gelen ülkeler; Almanya, İngiltere, Romanya, ABD, İsrail, Kanada, Fransa, Belçika, Hollanda ve Finlandiya olarak kaydedilirken; seramik sağlık gereçlerinde 125 ülkeye ihracat gerçekleştirildiği belirtiliyor. Yeni hedef pazarlar olarak ise; Nijerya, Güney Kore ve Sahra Altı Afrika ülkeleri gösteriliyor.