Seramik sektörü, 2018 yılında çift haneli büyüme hedefliyor

TSF Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, “Sektörümüz sürekli artan büyüme ivmesi ile önümüzdeki yıl da büyümeye devam edecektir. 2017 yılını ihracatın desteğiyle sektör genelinde yüzde 8-9 arasında bir büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

– 2017 yılı seramik sektörü açısından nasıl bir yıl oldu? 2017’den umduğunuzu bulabildiniz mi?

ÇENESİZ: Seramik ihracatı yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre seramik kaplama malzemelerinde yüzde 4,2, seramik sağlık gereçlerinde ise yüzde 6,3 oranında değer bazında büyüme gerçekleştirdi. Sanayi üretiminde ise yine yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre seramik kaplamada yüzde 0,6, seramik sağlık gereçlerinde yüzde 10,1 oranında büyüme kaydedildi. 2017 yılının tamamında ise büyümelerin son çeyrekteki performansının olumlu katkısı ile ilk dokuz aylık oranların her birinin, 1,2’şer puan daha artarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Böylece 2017 yılını ihracatın desteğiyle sektör genelinde yüzde 8-9 arasında bir büyüme ile kapatacağız. Sektördeki bu büyüme beklentimiz 2017 yılındaki yüzde 6-7’lik inşaat sektörü büyümesi ile de uyumludur. Türkiye İhracat Katkı Endeksi’ne göre; 18,27 puanlık katkı oranı ile inşaat seramikleri birinci sırada yer aldı. İnşaat seramiklerini 5,77 katkı oranı ile giyim eşyası ve 3,81 katkı oranı ile mobilya sektörü takip etti. İnşaat seramikleri 2016 yılı son çeyreğinden bu yana sürekli artan değerlere sahip tek sektör oldu. Türkiye seramik sanayisi dünyada kaplama malzemelerinde 8’inci, sağlık gereçlerinde 4’üncü en büyük üretici ülke konumunda. Seramik karolarda ve sağlık gereçlerinde Dünya’nın 4’üncü büyük ihracatçısı olurken, karolarda Avrupa üçüncüsü, sağlık gereçlerinde ise Avrupa’nın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumundayız. Vitrifiye üretimindeki Avrupa liderliğimiz sağlamlaşarak devam ediyor. Özetle hem üretiyor, hem de ihraç ediyoruz. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde de bu başarılı yükselişimizi devam ettireceğiz.

– Sizce 2018 seramik sektörü açısından nasıl bir yıl olacak? Yeni yıldan beklentileriniz nelerdir?

ÇENESİZ: Sektörümüz sürekli artan büyüme ivmesi ile önümüzdeki yıl da büyümeye devam edecektir. 2017 yılını ihracatın desteğiyle sektör genelinde yüzde 8-9 arasında bir büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz. 2018 yılı için hedefimiz bu büyümenin çift haneli bir rakama ulaşmasıdır. TÜİK verilerine göre 3’üncü çeyrekte Türk ekonomisinde rekor bir büyüme kaydedildi. Bu büyümenin devamlılığı için ihracat odaklı ekonomi politikaları izlenmeye devam edilmelidir. Temsil ettiğimiz seramik sektörü, ihracat ve üretimdeki gücüyle Türk ekonomisindeki büyümeye ciddi katkılar sağlamaktadır. Sorumluluğumuzun bilincinde daha çok çalışmaya, üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceğiz.

Seramik ve benzeri kapasite fazlası olan sektörlerde yatırım teşvikleri mutlaka ihracat taahhüdüne bağlanmalıdır. Sektörümüz desteklenirse 10 yıl sonra dahi şu anki durumundan çok daha fazla mutlak katkı sağlar hale gelecektir.