Setup İnşaat, Belgrad’da Sky Garden projesine imza atıyor

Uluslararası yatırım, finans yönetimi, gıda, tekstil ve güvenlik alanlarında hizmet veren Setup Yatırım’ın grup şirketlerinden Setup İnşaat, Belgrad’da 155 milyon euro yatırım değeri ile Sky Garden’ı inşa ediyor. Belgrad’ın planlı ve hızlı gelişen ilçesilerinden New Belgrad’da yer alan Sky Garden projesi, 754 konuttan ve 31 ticari birimden oluşuyor.

Mental Design Works’ten (MDW) Salih Çıkman imzasını taşıyan Sky Garden, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 17 bin metrekare arsa alanı üzerinde toplam 128 bin metrekare inşaat alanına sahip. Projede, yaklaşık 10 bin metrekare yeşil alan bulunuyor. Yeşil alanı ve kentin mimari dokusuna uygun tasarımı ile proje, Belgrad mimarisini ve yeni nesil şehir yaşantısını yansıtacak. Konutların tavan yüksekliği 3 metre olan Sky Garden’da, 1+1 konutlar 42 ila 65 metrekare, 2+1 konutlar ise 75 ila 85 metrekare arasında olacak. Haziran 2018’de Sırbistan’da satışa sunulacak olan projede, konutların fiyatı ise 75 bin eurodan başlayacak. Proje, iki etaptan oluşuyor. Sky Garden projesinin ilk etabı 50 milyon euro yatırımla hayata geçiyor.

Lansmana özel metrekaresi bin 800 eurodan başlayan konutlar

Zengin sosyal donatıların hakim olduğu Sky Garden projesi, lansmana özel fiyatlarla metrekaresi bin 800 eurodan satışa sunuluyor. İlk etabı Haziran 2020’de teslim edilecek olan Sky Garden’da toplamda 10 katlı üç blok yer alıyor. 3 bin metrekarelik sosyal tesis alanın yanı sıra projede 935 araç kapasiteli otopark da bulunuyor. Sky Garden, Nicola Tesla Havaalanına sadece 15 dakikalık mesafede, Pan-European Motorway E-75’e 900 metre uzaklıkta yükseliyor.

Sırbistan’da inşaat alanında hayata geçirilen ilk ve en büyük Türk yatırımı Sky Garden projesi hakkında konuşan Setup Yatırım Eş Başkanı Umut Ekşi,  “Sırbistan, dünyada en fazla yatırım yapılan ülkelerden biri. Son yıllarda Türk yatırımcıların da gözdesi olan Belgrad, Financial Times tarafından ‘geleceğin şehri’ olarak nitelendirilmekte. Sky Garden projemiz de New Belgrad bölgesindeki en büyük projelerden biri olacak. Projeye şimdiden çok yüksek ilgi var. Ön satış yapıp peşinat aldığımız müşteriler var ” dedi. Sky Garden projesini inşa ederken yatırım tutarının 100 milyon euro’sunu ihracata ayıracaklarını kaydeden Ekşi, sözlerine şöyle devam etti: “Projemizi üç yılda tamamlayacağız. İnşaatı yaparken de inşaat malzemelerinin çoğunu Türkiye’den temin edeceğiz. Bunun yanı sıra Türk işçilerini de Türkiye’den Sırbistan’a getireceğiz. Yurt dışında gerçekleştireceğimiz bu proje ile ülkemizin istihdamına da katkı sağlayacağız.”

Kişiye özel ödeme planı

Yüzde 20 peşinat ile konut sahibi olma imkanının sunulduğu Sky Garden projesinde kişiye özel ödeme planı yapılacak. Şirket bünyesinde ödeme imkanlarının da sunulacağını kaydeden Ekşi, “Bölgeye talep oldukça fazla. Özellikle Türk yatırımcılardan ciddi ön talep aldık. Projemizde prim oranı euro bazında yüzde 40 olacak. Yatırım için kiraya verildiğinde, 11 yıl gibi gayrimenkul sektöründe bu dönemde rastlanması mümkün olmayan bir sürede amorti eden bu proje yatırımcısına yıllık Euro bazında yüzde 8 getiri sunuyor. Bu da yatırımcı için oldukça cezbedici bir oran” diye konuştu.

Bloklardan biri Gianfranco Ferre imzalı

Gianfranco Ferre L.L.C markasının ilk gayrimenkul projesi hayata geçirdiklerini söyleyen Ekşi, bloklardan birinin Ferre imzalı olacağını duyurdu. Ferre Residence, Ferre’nin tasarımcıları tarafından tasarlanacak. Tasarımcılar, özel seramik, duvar kağıdı gibi dekoratif tamamlayıcılar ile ürünleri üretecek. Ferre Residence’da dairelerin metrekaresi 3 bin 500 eurodan başlıyor. Ayrıca, sadece Ferre Residence’da 3+1 daireler de bulmak mümkün olacak. Dış cephe, bina ortak alanları ve sadece Ferre binasına özel sosyal tesisler, Ferre dokusu ve ruhunu yansıtacak. Ferre Residence’da, çatı katında yer alan açık havuz, kış aylarında da kullanabilmesi açısından ısıtmalı olarak tasarlanıyor.

Sky Garden ile limitlerin üstünde bir sosyallik

Projede; kapalı yüzme havuzu, spor salonu, pilates stüdyosu, çocuk oyun alanı, sinema salonu, toplantı odası, müzik salonu, misafir suitleri bulunuyor. Bölgenin iklim koşulları değerlendirilerek yerden ıstmalı otopark girişleri tasarlanıyor. Ayrıca blokları çatıda birbirine bağlayan sosyal yol tasarımı ile tüm site sakinleri için 500 metre uzunluğunda tartan koşu parkuru, bisiklet ve yaya yolları, mini golf sahası, açık basketbol sahası ve Danimarkalı mimarlarla birlikte tasarlanan 7 bin 600 metrekarelik bir açık hava oyun alanı yer alıyor. Proje adını terastaki bu çok zengin sosyal bahçeden alıyor.

Yurt içinde yerinde kentsel dönüşüm

Türkiye’de ise yerinde kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdiklerini belirten Ekşi, “Tam Pendik projemiz ile deprem nedeniyle riskli olan bölgeyi yeniden inşa ediyoruz. 2019 yılının Mart ayında birinci etabı teslim etmeyi planlıyoruz. Tam Pendik’te toplam 700 konut yer alıyor. Aslına uygun ve yerinde dönüşüm ile vatandaşları mağdur etmeden projemizi hayata geçiriyoruz. Olması gereken yerde, olması gerektiği gibi, her detayı inceliklerle düşünülmüş eksiksiz ve Tam sloganıyla hayata geçireceğimiz projelerimiz ile sektörde fark yaratacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“2018’de yatırımlar artarak devam edecek”

Ulusal ve uluslararası arenada önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Setup Yatırım Eş Başkanı Gökhan Tosun ise, şirketin yatırımları hakkında şu bilgileri verdi:

“Kurulduğumuz yıldan beri turizmden teknolojiye, perakendeden inşaata kadar birçok alanda faaliyet gösteren şirketimiz küresel boyutta büyüyor. Bünyemizde dünyaca ünlü markaların distribütörlüğü olduğu gibi kendi yazılım ve ürünlerimiz ile sektörün öncü kurumları arasında yer alıyoruz.”

Farklı sektörlerde birden fazla yabancı ortaklıkları olduğunu da dile getiren Tosun, “2016, şirketimiz açısından faydalı bir yıl oldu. Bağlı olduğumuz tüm şirketlerimiz 2016 yılını 350 milyon dolar ciro ile 2017 yılını da 405 milyon dolar ciro ile kapattı. Setup Yatırım olarak, 2018 yılı içinde 480 milyon dolarlık yatırım potansiyelimiz var. Yatırımlarımızı yurtiçinde ve yurtdışında artırarak devam edeceğiz” dedi.

Akıllı şehirler konusunda çeşitli çözümler sunduklarını da belirten Tosun, “Akıllı bisiklet uygulamaları, kavşak kontrol sistemleri, trafik elektronik denetleme sistemi çözümleri ve call center hizmetleri ile sektörde daima tercih edilen firma olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.