Stokholm’un Yeni Oteli HAYMARKET ile Zamanda Yolculuk

İsveç’in başkenti Stokholm’ün tam kalbinde yer alan Haymarket oteli tasarımıyla, 1920’lere yapılan şık ve zarif bir yolculuk keyfini sunmasıyla dikkat çekiyor. Bir zamanlar PUB adlı mağaza zincirine ev sahipliği yapan ikonik binanın yeniden tasarlanmasıyla açılan Haymarket oteli, art deco detaylarını modern tasarım ve uluslararası atmosferi ile restore etmiş. Otelin iç mekan tasarımında, mermer tezgah üstleri, kadife kanepeler, gül rengindeki altın kaplama musluklar, özel desenli duvar kağıtları, tekstil ve eşsiz güzellikte sinema yıldızı Greta Garbo’nun fotoğraflarıyla süslenen duvarlar gibi modern detaylar yer alıyor.

Avrupa çapında sekiz ülkede toplam 230 otel işleten Scandic, Stokholm’un Norrmalm semtindeki Hötorget meydanında yer alan Haymarket’in açılışı ile İsveç’teki otel zincirini genişletmeye devam ediyor. Otelin adı olan Haymarket ise 1600’lü yıllarda bu meydanın saman/ot alım satım yeri olarak kullanılan bir pazar alanı olmasından kaynaklanıyor. Şimdilerde lüks otel Haymarket, bir Konser ve Sinema Salonu ile çevrili meydanda kimi zaman antik, kimi zaman da organik ürünler ve çiçek pazarı yer alıyor.

Otelin Genel Müdürü Lars Sandberg, “Haymarket bugüne kadarki en heyecan verici projemiz oldu” derken, Haymarket, Stokholm sakinleri ve uluslararası gezginler için 405 otel odası, 16 süit, bir büyük restoran, daha küçük bir kafe, kozmopolit ve şehrin ünlü simalarının akşamları uğradığı bir barın yanı sıra, 600 kişiye kadar gruplara uygun bir etkinlik katıyla, özel sinema odası ve benzersiz bir çatı katı etkinlik alanı sunuyor. Şehrin ruhuyla süslenmiş ve PUB binasının tarihine gönderme yapan Haymarket, Stokholm şehir merkezinde sosyal toplantılar ve etkinlikler için ideal bir konumda bulunuyor.

1880’li yılların sonunda Paul U. Bergström tarafından açılan PUB mağazası, şehrin simgelerinden biri olmuş. Bir zamanlar buradaki bir şapka mağazasında tezgahtarlık yapan Greta Garbo, mağaza sahibinin keşfiyle ilan ve reklam yüzü olmaya başlamış. Haymarket adeta Garbo’nun güzelliğini ve zarafetinin bir yansıması olarak sadece duvalarında onun fotoğraflarını asmakla kalmamış aynı zamanda adına bir de café ile hizmet veriyor. Gretas adlı bu cafenin dekorasyonu, 1920 yılındaki bilinç, cazibe ve ifade patlamasının modern bir yorumu. Güne kahve ile başlayıp şampanya ve istiridye ile bitirmek isteyenlere zengin bir menü seçeneği vadediyor. Otelin ana restoranı olan Paul’s ise, Avrupa yemeklerinden etkilenen bir Amerikan brasserie konseptiyle klasik bir atmosfer sunuyor. İç tasarımında büyük gruplara olanaklar sunan restoranda samimiyet öncelikli bir unsur olarak dikkat çekiyor.

Otelin tasarım stratejisi ise Stokholm merkezli mimarlık ve iç tasarım şirketi Koncept’e ait. Tasarım ekibi, desenli zeminler, eğimli merdiven korkulukları ve girişin galeri benzeri karakteri gibi orijinal art deco ayrıntılarına yer vermiş. Bu tarihi tasarım unsurları, İskandinav mobilya tasarımcıları Sika Design, & Tradition, Rubn ve Gubi gibi isimlerin özel tasarlanmış parçalarından oluşuyor.

Haymarket’teki her oda, mermer tezgah üstü, kadife kanepeler ve altın kaplama musluklar, özel tasarım desenli duvar kağıtları, tekstiller gibi modern detaylar ile 1920’li yılların şık ambiyansına sahip. Çatı katındaki terasın bulunduğu özel süit ve 400’den fazla oda ile süit, hem özel hem de iş etkinliklerine hitap ediyor.

Binanın zengin tarihinden esinlenen ama bir o kadar da çağdaş tarzı yakalayan Haymarket, eski ve yeni Stokholm’ün gerçek bir birleşimi. Şehrin nabzının canlı bir atmosferi, hareketli etkinlikleri, şık konaklama imkanları ve heyecan verici lezzetleri harmanlayan yeni ve modern bir klasik. Baştan çıkarıcı bir dinamizmin içinde kaybolmaya hazırsanız, Haymarket eşsiz tasarımıyla sizleri baştan çıkarılmaya davet ediyor.