Teknopanel’in üçüncü üretim tesisi İzmir’de

Çatı ve cephe sandviç panelleri üretiminde Türkiye’nin sayılı sanayi kuruluşları arasında yer alan Teknopanel, Ege Bölgesi’ndeki yeni yatırımını hayata geçiriyor.11 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere, toplamda 46 bin metrekare alan üzerinde kurulacak yeni tesis, 11 milyon dolarlık yatırımla bu yılsonunda devreye alınıyor. Yolculuğuna 2005 yılında Mersin’de başlayan Teknopanel, bugün 34 bin metrekarelik Mersin, 35 bin metrekarelik Sakarya fabrikası ile Avrupa’nın modern iki üretim tesisine sahip. İnşaat malzemeleri sektöründe ‘yalıtım’ ana başlığı altında sandviç panel, trapez levha, Ekspande polistiren (EPS) ısı yalıtım ürünleri üretimi, satışı ve ihracatı gerçekleştiren şirket, 2016 İSO Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 294 milyon cirosu ile yerini aldı. Listede üst sıralara yerleşmeyi hedefleyen firma, üretiminin yüzde 14’ünü Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarındaki 64 ülkeye ihraç ediyor.

Teknopanel Genel Müdürü Orhan Kahveci, “Sandviç panel sektörünün lider firması olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Geçen yıl 105 milyon dolar olan ciromuzu bu yıl yüzde 10 artırmayı planlıyoruz. 2017 ciromuzun yüzde 14’ünü ihracat oluşturdu. Bu yıl ihracatımızı minimum yüzde 12,5 oranında artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl İzmir’de devreye alacağımız 11 milyon dolar yeni yatırımımız ile birlikte büyümemizi sürdüreceğiz” dedi.

İki alanda üretim

110 çalışan ile yola çıkan Teknopanel’in bugün 350 kişiye istihdam sağladığını anlatan Kahveci, Mersin ve Sakarya’dan sonra 2018 yılının son çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan İzmir tesisinde 110 kişilik yeni istihdam yaratacağını vurguladı. Ürün portföylerini sandviç panel ve EPS ısı yalıtım ürünleri olmak üzere iki ana ürün grubu altında topladıklarını belirten Kahveci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sandviç paneller; sanayi yapılarının ve sosyal yapıların yanı sıra askeri yapılar, zirai yapılar, prefabrik yapılar ve şantiye yapılarında da tercih edilen hafif ve dayanıklı yapı elemanlarıdır. Poliüretan, poliizosiyanurat, mineral yün ve EPS yalıtım dolgusu alternatiflerinde, 51 farklı sandviç panel ürün çeşidi ve aksesuarlarını üreterek, sandviç panel pazarına hizmet vermeye devam ediyoruz.” EPS ısı yalıtım ürünlerinin ise, mevcut ve yeni konutların ısı yalıtım uygulamaları, otoyol ve köprü dolguları, binaların iç ve dış süslemeleri gibi geniş kullanım alanlarına sahip olduğunu ifade eden Kahveci, şirketin, aynı ürün gamı altındaki Teknopor ve Teknosistem markaları ile ısı yalıtım levhaları, asmolen dolgu, otoyol ve köprü dolgusu, söve bloğu ve mantolama sistem ürünleriyle de sektöre hizmet verdiğini söyledi.

Kapasitesi artacak

Mersin’de yer alan ilk üretim tesisi ve genel merkezinin yanında Teknopanel’in diğer fabrikasının Sakarya’da bulunduğunu dile getiren Kahveci, “Şirketimiz bugün, Mersin ve Sakarya fabrikalarında toplam 10 milyon metrekarelik sandviç panel ve 850 bin metreküplük EPS üretim kapasitesine sahip. Şirket, bu yıl devreye alınacak İzmir fabrikası ile sandviç panel üretim kapasitesini yüzde 35’lik artışla 13,5 milyon metrekareye, EPS ısı yalıtım ürünleri üretim kapasitesini ise yine yaklaşık yüzde 35’lik artışla 1,2 milyon metreküpe çıkaracak” şeklinde konuştu. Kahveci, yeni yatırımla ilgili şunları söyledi: “İzmir’deki yeni yatırımımız 11 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere, toplamda 46 bin metrekare alan üzerinde kurulu olacak. Hayata geçireceğimiz bu tesisin ilk etapta ciromuza yüzde 20’lik katkısı olmasını bekliyoruz. Alanımızda iddialı ve güçlü bir firmayız. Bu iddiamız bizi İSO Birinci 500 listesine taşıdı. Sandviç panel sektöründeki liderliğimizi sürdürüyoruz.”

Üç kıtaya ihracat

Kahveci, hedeflerinin bir dünya markası haline gelmek olduğunu ve tüm satışlarını bayilik sistemi üzerinden gerçekleştirdiklerini aktardı. Yatırım yaptıkları illeri pazarlarına yakınlıkları ve ulaşım avantajları kriterlerine bağlı olarak seçtiklerini belirten Kahveci, şöyle devam etti: “Mersin, Sakarya ve üçüncü üretim tesisimiz İzmir ile Türkiye’nin ulaşım açısından en stratejik noktalarına yatırım yapıyoruz. 2007 yılında Gürcistan’a yaptığımız ilk ihracattan beri hız kesmeden ürünlerimizi sınır dışı ülkelere ulaştırmaya devam ediyoruz. İhracat faaliyetlerimizde önemli bir paya sahip olan Irak ve Suriye gibi pazarlarda yaşanan karışıklıklara rağmen uluslararası pazara toplam üretimimizin yüzde 14’ünü ihraç ediyoruz. Ürünlerimizi güçlü olduğumuz Asya, Afrika ve Avrupa’da toplam 64 ülkeye ihracat ederek dünya devleri arasında boy gösteriyoruz.” Geçen yıl 14,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirketin, farklı coğrafyalarda yürüttüğü satış ve pazarlama çalışmalarıyla birlikte ihracatını önümüzdeki dönemde minimum yüzde 12,5 artırmayı planladığını söyleyen Kahveci, “Şirketimizin öncelikli hedefi faaliyet gösterdiği mevcut pazarlardaki payımızı artırmak. Büyümeye açık yeni hizmet noktalarını bünyemize katarak ‘Teknopanel’i Sandviç Panel Demek, Teknopanel Demek’ sloganıyla tüm dünyada tanınır bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.