Temmer, Çin’de hedef büyüttü

Dünyanın en büyük mermer ve teknolojileri fuarında Temmer rüzgarı esti. Dünyanın üçüncü büyük entegre mermer fabrikasına sahip olan Temmer, yeni ürünü Pantera Bianca’yı, kendi ocaklarında ürettiği diğer taşlarla birlikte, Çin’de düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda sergiledi.
Türkiye’den 140 firmanın katıldığı fuarda katılımcıların ilgi odağı olan Temmer, Uzakdoğu’daki büyük mermer ithalatçısı ülkelerden ön siparişlerle yurda döndü. Halen 40 ülkeye ihracat gerçekleştiren Temmer Mermer, Çin fuarıyla birlikte 2018 yılı için ihracat hedeflerini büyüttü.
Temmer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, bu yıl 18’incisi düzenlenen ve 150 bine yakın profesyonelin ziyaret ettiği fuarda, kendi ocaklarından çıkan Affumicato, Rosalia, Jaguar Afrodit ve Pantera Bianca mermerleri sergilediklerini söyledi. En yeni ürünlerden Pantera Bianca’nın özellikle Uzakdoğulu ithalatçıların ilgisini çektiğini belirten Rüstem Çetinkaya, şirket olarak geçen yılın yüzde 20 üzerinde ihracat artışı sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Aynı zamanda İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanvekili olan Rüstem Çetinkaya, sektör olarak amaçlarının doğal taş ihracatını 2.5 milyar dolara çıkarmak olduğunu, bu tür büyük fuarlardaki katılımlarla ihraç pazarlarının genişletileceğini söyledi.
Çin’de 6-9 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda 470 ülkeden 2 bin firma stand açarak ürünlerini sergiledi. Bu yıl fuarda Türkiye ilk kez büyükelçi düzeyinde katılım gösterdi.
Zengin doğal taş rezervlerine sahip Fujian eyaletinde yeralan Xiamen adası, Çin’in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezi konumunda. 10 milyar dolara ulaşan Çin doğal taş ticaretinin yüzde 60’ı, dünya doğal taş ticaretinin ise yüzde 15’i Xiamen limanından gerçekleştiriliyor.
Türkiye’nin Çin’e olan toplam ihracatının yüzde 60’ını maden, mermer ve doğal taş ürünlerinin oluşturması ve Çin doğal taş ticaretinin yarıdan fazlasının Xiamen limanından gerçekleştiriliyor olması nedeniyle Xiamen Fuarı, Türk doğal taş sektörü açısından ayrı bir öneme sahip bulunuyor.