TOKİ`den emekliye ucuz konut fırsatı!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), eşi, kendisi ve çocukları dahil hiç konut sahibi olamamış emeklileri ev sahibi yapacak. Yüzde 10 peşinatla 240 aya (20 yıl) vadeyle sahip olunabilecek evler için emekli maaşı dahil aylık hane gelirinin 3 bin 200 lirayı geçmemesi gerekiyor. Gelir şartı İstanbul’da 3 bin 700 lira olarak uygulanıyor.
55 BİN LİRADAN
Türkiye’nin her yerinde konut yapmaya devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, bu yıl özellikle emekliler ve düşük gelirlileri konut sahibi yapacak. Birçok ilde satış ilanlarına çıkan TOKİ’nin evleri yerine göre 55 bin TL`ye kadar düşüyor. Aylık taksit ise 185 TL`den başlıyor. Özellikle kirada olan ya da çocuklarının yanında kalan emeklileri yakından ilgilendiren konutlar 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon olarak satılıyor.
PEŞİNAT 10 BİN LİRA
Satışa sunulan daireler için TOKİ’nin yetkilendirdiği kamu bankalarına yani Halkbank ve Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekiyor. Projenin olduğu yerdeki banka şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanıyor. Başvurunun hangi bankaya yapılacağı konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre farklılık gösteriyor. Peşinat için daire fiyatının yüzde 10’luk kısmı alınıyor.
 
ARANAN ŞARTLAR
Daire almak isteyen emekliler Şubat ayı içerisinde ilgili bankaya başvuru yapacak. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı konut olmayacak. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak koşulu da aranıyor. Ev alınacak il/ilçede en az 1 yıl ikamet şartı da bulunuyor.
BUNLARA DİKKAT!
-Başvurular konutun bulunduğu yerdeki Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılacak.
-Başvuru yapılırken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi de imzalanacak.
-Sözleşme imzalanırken daire bedelinin en az yüzde 10`luk kısmı kadar peşinat alınıyor.
-Evi alanların 14 gün içinde cezasız cayabiliyor.
-Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki kez memur maaş artışına göre zamlanacak.