Tolga Çehreli: İnşaat sektöründe hesaplı konut dönemi başlıyor

Geçtiğimiz yılı rekor bir satışla kapatan inşaat sektörü, yıl boyunca birçok önemli projeye imza attı. Özellikle lüks konut pazarının kısmen daralma göstermesi, orta gelir segmentasyonuna yönelik konut projelerinin de önünü açtı. İmza attıkları projelerle hem daha fazla insana ulaşmayı hem de yüksek standartları toplumun her kesimini ulaştırmayı hedeflediklerinin altını çizen Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, uygun fiyatlı konut döneminin başladığını ifade etti.

“Orta gelirli kesimin ev alma fırsatı artacak”

Arsa maliyetlerinin fahiş fiyatlara ulaşmasının konut fiyatlarını da doğrudan etkilediğini dile getiren Çehreli, “Türkiye’nin en önemli metropol şehri İstanbul’da arsa stoklarının özellikle de merkezi lokasyonlarda hemen hemen hiç kalmaması fahiş fiyatlarının en önemli kaynağı. Öyle ki, yer bulabildiğiniz takdirde ise sizi, metrekaresi 8 ila 10 bin TL arasında değişen metrekare fiyatları karşılıyor. Haliyle inşa edilen birçok projenin değeri orta gelirli kesimin ulaşamayacağı bir noktaya çıkıyor. Biz Royal Group olarak bu noktada dengeli bir strateji ile ilerliyoruz. Arz- talep doğrultusunda hem gelir düzeyine sahip kesimi hedef alan lüks projelere imza atarken hem de orta gelirli kesimin ev sahibi olmasını sağlayacak projeleri hayat geçiriyoruz. Kartal’da başlayacak olan Royal Garden Yakacık projemiz, orta gelir segmentasyonunu hedef almakla birlikte birçok ayrıcalıklı özelliği de içinde barındırıyor. Bu anlamda hiçbir projemizde standartlarımızdan ödün vermediğimizin altını çizmek isterim” dedi.

“Ev sahibi olmak isteyenler, ev alacakları bölgeyi dikkatli belirlemeli”

Bugünün gelişen yerleşim yerlerinin yarının merkez noktalarından biri haline geleceği söyleyen Tolga Çehreli, “Orta gelirli aileler, ev sahibi olmak konusunda bir karar verdiklerinde öncelikle lokasyon seçiminde dikkatli olmalıdır. Çünkü normal standartlarda bir projenin bile astronomik fiyatlara ulaştığı merkezi lokasyonlara göre yüksek standartlı projelerin hayat bulduğu gelişen bölgeler ulaşılabilirlik anlamında bir adım önde yer almaktadır” dedi.

“Devlet teşvikleri devam etmeli, bankalar tutumunu yumuşatmalı”

İnşaat sektörünün odak noktasının değiştiğini ve orta gelir grubuna yöneldiğini ifade eden Tolga Çehreli, “Biz Royal Group olarak toplumsal ihtiyaçların bilincinde hareket ediyor ve bu konuda üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Ancak orta gelirli ailelerin ev sahibi olmasının önünü açacak şartların iyileştirilmesi gerekiyor. Çünkü önlerinde banka faizleri gibi büyük bir baskılayıcı unsur var. Bu noktada bankaların tutumunu yumuşatması, konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşürülmesi iyi bir başlangıç olacaktır. Aynı zamanda devletin 2017’de sağladığı teşviklerinin de devam etmesi hem satışları hem de birçok farklı sektöre girdi sağlayan inşaat sektörünü canlı tutacaktır” dedi.