TOSYA YI DÜNYAYA AÇACAK PROJE KABUL EDİLDİ

Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kuurulu Başkanı Metin Ekşi, “Dünyanın Kapısını Üretiyoruz” projesinin bakanlık tarafından destekleneceğini açıkladı.

Metin Ekşi yaptığı açıklamada, Kapı Sanayicileri Derneği (KAPI-DER) çatısı altında topladıkları Tosyalı kapı üreticilerinin uluslar arası piyasada rekabet edebilmesi için hazırladıkları “Dünyanın Kapısını Üretiyoruz” projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından destek kapsamında alındığını söyledi.

Başkanımız, Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Desteği gibi dış fon kaynaklarından faydalanmak için hazırladıkları projenin kabul edilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek,” Söz konusu destek ile yüzde 75’i Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanmak üzere tasarım ve markalaşmaya yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi, ulusal ve uluslararası sektörel fuarlara katılım sağlanması, alım heyeti organizasyonlarının gerçekleştirilmesi gibi ihracatı geliştirmeye yönelik birçok faaliyet gerçekleştirilmesi mümkün olabilecek. Tosya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) faaliyete geçmesiyle birlikte büyüyen ahşap sektöründe üretimin ve ihracatın artırılmasının hedeflendiği bu projenin başarıya ulaşması uluslar arası platformda da söz sahibi olmamıza imkan sağlayacak inşallah” diye konuştu.

Ekşi, Tosya’da yılda 3 milyon adet kapının üretildiğini belirterek,  Irak, Nijerya ve Belçika başta olmak üzere birçok ülkeye kapı ihracatı yaptıklarını sözlerine ekledi.