Türk doğal taş sektörü Londra’ya çıkarma yaptı

Egeli doğal taş ihracatçıları Zaha Hadid, Stanton Williams, Squire&Partnerk, Simpson Haugh, Allford Hall Monaghan Morris, Wilkinson Evre, Adjaye Associates gibi İngiltere’nin ünlü mimarlık ofislerini ziyaret etti, 50’den fazla ünlü İngiliz mimarla bir araya geldi.

Katma değerli ürün ihracatını arttırmak için Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği ile başlatılan “İşlenmiş Doğal taş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi” adlı URGE projesi kapsamında doğal taş ihracatçıları İngiltere pazarındaki konumlarını güçlendirmek için iş ve inceleme gezisi düzenledi.

“İşlenmiş Doğal taş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi” isimli URGE projesine 25 üyelerinin katıldığı bilgisini veren Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, 23-27 Ocak 2018 tarihleri arasında projeye katılan 10 firma ile düzenlenen İngiltere Programı ile Ege Bölgesi’ndeki doğal taş ihracatçıları ile İngiliz mimarların bir araya geldiğini kaydetti.

İnşaat projelerinde malzeme seçiminin mimarlar tarafından yapıldığına işaret eden Kaya, “Türk doğal taşlarını tanıtmak, mimari projelerde bu taşların nasıl kullanılabileceği hakkında görüşmek, mimari projeler hakkında bilgi alıp bu projelerde işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için etkinliğe katılan firmalarımız tarafından yapılan görüşmeler çok verimli geçti. Gezi kapsamında dünya çapında tanınmış mimarlık ofislerini ziyaret ettiler. İngiltere sadece kendi coğrafyasında değil dünyanın her tarafında etkin bir ülke. İngiliz mimarlarda dünyanın her tarafında projelere imza atıyorlar. O nedenle bu temasları İngiltere ile sınırlı düşünmemek gerekir. İngiliz mimarlarla Türk doğal taş ihracatçıları ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Önümüzdeki süreçte İngiliz mimarların İngiltere ve dünyanın değişik noktalarında yürütecekleri projeleri Türk doğal taşları süsleyecek” şeklinde konuştu.

Hedef, doğal taş ihracatında işlenmiş ürün payını arttırmak

Türkiye’nin 2017 yılında 2 milyar 48 milyon dolarlık doğal taş ihracatı olduğu bilgisini veren Kaya, amaçlarının “İşlenmiş Doğal taş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi” projesiyle işlenmiş ürün ihracatını arttırmak olduğunu, projelere işlenmiş ürün ihraç etmek istediklerini sözlerine ekledi.

İngiltere iş gezisine 10 firma katıldı

EMİB’in “İşlenmiş Doğal taş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi” projesine EMİB üyesi 10 firma temsilcisi katılırken heyet Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Ticaret Başmüşaviri M. Süleyman Beşli ve Ticaret Müşaviri S. Aytuğ Göksu ile de bir araya geldi. İngiltere pazarı hakkında değerlendirme yapma fırsatı buldu.

EMİB’in “İşlenmiş Doğal taş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi” projesi kapsamında düzenlediği Londra ziyareti kapsamında 24 Ocak 2018 akşamı mimarlık ofislerinin temsilcilerinin davet edildiği bir panel ve ikili görüşmeler de gerçekleştirildi.