Türk Ytong, Dilovası tesisi ile kapasitesini artıracak

Sektörde 55 yıldır var olan Türk Ytong’un, altı tesiste yıllık 2,5 milyon metreküp üretim hacmine ulaşarak dünyanın ve Türkiye’nin en büyük Ytong üreticisi olduğunu söyleyen Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, Kocaeli’nde devreye alacakları yeni üretim tesisleri ile kapasitelerini daha da artıracaklarını kaydetti.

Öztoprak, “Bugün dünyada 20’den fazla ülkede Ytong üretimi var. Global kapasite içerisinde Türk Ytong birinci sırada yer alıyor. Altı fabrikada 2,5 milyon metreküp Ytong üretiyoruz. Bu da ortalama 250 bin konut demektir. Görüldüğü gibi oldukça büyük ve hareketli bir pazara hizmet ediyoruz. Önümüzdeki dönem bizim için tesis yatırımı ve kapasite artırımı odaklı bir yıl olacak. En önemli yatırımımız ise 50 milyon euro yatırımla geçen yıl temelini attığımız ve önümüzdeki aylarda Kocaeli Dilovası’nda açacağımız dünyanın en büyük Ytong üretim tesisi. Tesis, dünyanın en büyük Ytong üretim tesisi olmasının yanı sıra gazbeton sektörünün küresel gelişiminde bir kilometre taşı olacak. Bu tesiste bir Ar – Ge Merkezimiz ve Ytong Akademi Eğitim Merkezi’miz de yer alacak. 55’inci yılımızı kutladığımız 2018’de gerek ürün çeşitliliği gerekse kapasite açısından dünyada ve Türkiye’de en büyük üretici olmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Yapı sektörüne sundukları Multipor markaları ile ısı yalıtımı sektöründe önemli bir inovasyon gerçekleştirdiklerini dile getiren Öztoprak, “Ytong 0,09 ile duvar bloklarında ideal lambda değerine ulaştık. 2023 hedefimiz olan Blok 0,07 için ise Ar – Ge çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Yapı Fuarı’nın sektörün prestijli ve itibarlı organizasyonlarından birisi olduğunu belirten Öztoprak, inovatif ürünlerini fuarda sergileyeceklerini söyleyerek, “Fuar, gerek katılımcı sayısının fazlalığı gerekse çeşitliliği açısından bütün işletmelere olduğu gibi bize de birçok avantaj sağlıyor. İş ortaklıklarımızı ve sosyal paydaşlarımızı genişletiyor, ürünlerimizi daha geniş kitlelere tanıtıyoruz. Sektörümüzün büyüklüğünün ve genişlediği alanların gözler önüne serilmesi açısından fuarın önemli bir değer ortaya koyduğunu düşünüyoruz. Bu sene Multipor Isı Yalıtım Levhası başta olmak üzere sektöre yön veren tüm inovatif ürünlerimizi fuarda sergileyeceğiz. Ayrıca inovasyon hedefimiz olan Ytong 0,07’yi ve yine sektörümüze yenilik getiren Ytong Yapı Bilgi Modellemesi yani BIM hizmetlerimizi de fuarda sunacağız. Ziyaretçilerimiz için hazırladığımız eğlenceli yarışma aktivitesi ve ürün uygulama alanı gibi interaktif etkinliklerimiz olacak” diye konuştu.

IoT ve Endüstri 4.0’ın getirdiği yenilik ve değişikliklere geleneksel yapıya sahip yapı malzemeleri sektörünün adapte olmasının zaman alacağını ifade eden Öztoprak, firma olarak otomasyona dayalı bir üretim gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu alanlardaki fırsatları değerlendirme ve uygulamaya geçme aşamasında daha şanslıyız diye düşünüyorum.

2015 yılında Çatalca’da devreye aldığımız fabrikamızda Multipor üretiminde robot kullanmaya başladık. ERP altyapımızı tamamen yenileyerek yenilikçi teknolojilere adım attık. Son yılların yapı sektöründeki en dikkat çekici teknolojik gelişmesi olarak öne çıkan BIM için ilk adımı attık ve ürünlerimizin BIM objelerini müşterilerimizin kullanımına sunmaya başladık” şeklinde konuştu. Sektöre yönelik değerlendirmelerde de bulunan Öztoprak, şunları kaydetti:

“Gazbeton, dünyada ve özellikle Avrupa’da üstünlüğünü kanıtlamış ve kabul görmüş bir malzeme. Ülkemizde gazbeton sektörü, teknolojik açıdan uluslararası düzeyde deneyim ve bilgi birikimine sahip. Yüksek ürün kalitesi, duvar ve yapı malzemeleri sektörü için de itici bir güç oluşturuyor. Düzenli büyüyen üretim kapasiteleri beraberinde istihdam ve ekonomik fayda getiriyor. Ülkemize bu ürünü büyük bir öngörüyle 55 yıl önce getirerek üretimine başlayan, ilk kez sektöre tanıtan ve ismi gazbeton ile özdeşleşen marka olarak, gazbetonun bugün ülkemizde, dünyada olduğu gibi yaygın kullanıma ve saygınlığa ulaşmış olmasından dolayı mutluyuz. Bunun için uzun yıllar süren önemli ve özverili çalışmalar yaptık. Uluslararası deneyimlerimizle yerel pazardaki gelişime öncü olduk. Ürünün en fazla kullanıldığı yer olan Avrupa ülkelerinde yılda yaklaşık 16 milyon metreküp gazbeton tüketiliyor. Türkiye, gazbeton üretiminde Avrupa birincisi konumunda. Türkiye’deki kapasitemizle biz de Ytong üretiminde dünya lideriyiz.”