Türkiye`nin kronik sorunu: İnşaat demiri

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği yönetim kurulu üyeliği görevini de yürüten Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, inşaat demirinde iç piyasa fiyatlarındaki artışın gerekçe gösterilerek ithalata uygulanan gümrük vergisinin 1 Ocak 2018`den itibaren sıfırlandığını belirtti.
Bunun doğru bir karar olduğunu düşünmediklerini belirten Şahin, “Şu anda üretici ülkelere baktığımız zaman en ucuz demir çelik ülkemizde. Çin bile bizden 30-40 dolar daha yüksek. Rusya, AB ülkeleri ve ABD ile de ciddi fiyat farkları var.” dedi.
Gümrük vergisinin 6 ay önce yüzde 30`dan yüzde 10`a düşürüldüğünü, o dönemde yaptıkları açıklamalarda bunun uzun vadede sıkıntı yaratabileceğini söylediklerini aktaran Şahin, yılbaşında uygulamaya konan sıfır verginin sektör için “kötü haber” olduğunu ifade etti.
Türkiye`nin, AB ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması bulunan ülkelerden demir çelik ürünlerini sıfır gümrükle ithal ettiğini ancak sektör için en önemli riskin Ukrayna, Rusya, Çin ve İran`daki üreticilerle rekabet edememek olduğunu dile getiren Şahin, şöyle konuştu:
“Biz sektör olarak devletten ekonomik katkı almıyoruz. Bizim tek talebimiz haksız rekabet karşısında sanayimizin koruması. Bu ne demek; Çin, Rusya, Ukrayna ve İran gibi ülkelerle normal koşullarda rekabet edebilme şansımız yok. Bu ülkelerde cevher, maden, enerji var, işçilik ucuz ve maliyet diye bir sorunları yok. Türkiye`nin böyle bir imkanı yok.
Son dönemde Çin`in talebi nedeniyle bu ülkelerle rekabette sıkıntı yok çünkü biz dahi Çin`e ihracat yapıyoruz ama en ufak bir daralmada bu 4 ülke, dünyanın tüm ülkeleriyle rekabet eder. Bu nedenle dünyadaki tüm ülkeler sanayilerini bu 4 ülkeye karşı ithalat ve antidamping vergileriyle koruyor. Sadece Türkiye korumuyor.”
Türk demir çelik sektörünün dünyaya entegre olduğunu, iç piyasada AB ülkelerinden daha ucuza mal satma imkanı olmadığını dile getiren Şahin, “20 dolar daha pahalı mal satsak İtalyan, İspanyol şirketler hemen Türkiye`ye inşaat demiri getirir.” dedi.
Halil Şahin, demirde fiyat artışının yükselen maliyetlerden kaynakladığını, geçen yıldan bu yana hurdanın ton fiyatının 260 dolardan 380 dolara, hurdanın eritilmesinde kullanılan ark elektrodun 2 bin 500 dolardan 10 bin dolara çıktığını, ateş tuğlasında da fiyatların yüzde 50 arttığını bildirdi.