Vadi İstanbul Bulvar etabında Hager I Berker’den entegre çözümler

Akıllı bina otomasyonu ve anahtar & priz sistemleri sektörünün önde gelen markalarından Alman menşeili Hager I Berker, Vadi İstanbul Bulvar etapta üstün tasarım ödüllü ürünü B.IQ ile fark yaratıyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Havaray ile bağlanan ayrıcalıklı projede, ortak alanlardan AVM’ye, otoparklardan dış cephelere kadar alanlar otomasyon teknolojisi ile donatılıyor. Vadi İstanbul Bulvar etabı, Ofis blokları, kapalı otopark alanları ve AVM’si ile büyük çaplı ve kapsamlı bir proje olarak dikkat çekiyor. Hager I Berker’in üst entegrasyon deneyimi ve mühendislik altyapısıyla tüm alanlar, tek bir merkez üzerinden izlenip müdahale edilebiliyor.

Ofis bloklarında her katta ortak alanlarda gün ışığı ölçebilen varlık sensörleri, pano modülleri, Dali Gateway, 16/20 kanal pano modülleri birbirleri arasında bağlantılı hale getirilip, line coupler ve ip router’lar vasıtası ile ana omurga oluşturuldu. Hager zaman saatleri sayesinde, otomasyon sistemi her gün veya hafta içi / hafta sonu ayrımı yapacak şekilde dış ve iç aydınlatmalarını saat ayarına göre yapıyor. Blok koridor aydınlatmalarında kullanılan sensörler sayesinde ölü nokta kalmadan, asansörden çıkan bir kişinin gideceği yöndeki koridorlar homojen bir şekilde yüzde 10 lüks değerinden yüzde 70 seviyesine otomatik olarak çıkarılıyor. Kullanılmayan diğer koridorların yüzde 10 seviyesinde sabit kalması, 11 blok x 20 kat olarak düşünüldüğünde ciddi bir enerji verimliliği sağlıyor.

Projenin dört katlı kapalı otopark otomasyonunda, Steinel otopark sensörleri ile (870 adet) araç hareketliliği olmadığı alanlarda ambiyans ışıkları yüzde 10 seviyesinde kalırken, herhangi bir koridorda araç hareketliliği olması durumunda, aydınlatma senaryoları aktif hale gelerek aracın gideceği yöndeki koridorlar yüzde 80 seviyesine kadar çıkarılıyor. 2 bin metrekarelik bir alanda konumlanan otopark otomasyonu ile yine ciddi bir enerji verimliliği ile birlikte araç rota yönlendirmesi gerçekleştirildi.

AVM içerisinde ortak alan aydınlatmaları, yönetim ofisleri ve WC alanları aydınlatma otomasyon kontrolüne dahil edildi. Hager otomasyon pano modülleri, varlık sensörleri ve B.IQ otomasyon anahtarları ile kontroller sağlanıyor. Varlık sensörleri, AVM’nin cam tavan olmasından dolayı dışarıdaki lüks derecesi ile içerideki lüks derecesini ölçüp hangi alanlardaki aydınlatmaların hangi seviyede yanması gerektiğinin bilgisini veriyor. Yönetim ofisleri içerisinde, aydınlatmanın yanı sıra, iklimlendirme ve perde & panjur kontrolleri de gerçekleştirildi. Tüm fonksiyonlar B.IQ antrasit ve K.1 antrasit prizlerle kontrol altına alındı.

Dış cephe ve çevre aydınlatmalarında, otomasyon kontrolü yine saatler sayesinde günlerin hangi saatinde aydınlatmaların açılması gerektiğinin bilgisini otomatik olarak alıyor. AVM gibi dış aydınlatması göz önünde olan bu tip projelerde, kişiye bağlı olmayan otomasyon sistemleri oldukça fayda sağlıyor.

Vadi İstanbul Bulvar etabında üstün tasarım ödüllü B.IQ teknolojisi

Projede üstün tasarım ödüllü B.IQ ürünü ile otomasyon sağlanırken, K.1 prizler de şıklığı tamamlıyor. Hager I Berker’in tasarım ödüllü ürünü B.IQ, tek anahtar üzerinden iklimlendirme, aydınlatma, müzik ve panjur kontrolünün yanı sıra dört farklı materyalden üretilebilen kusursuz tasarımıyla mekanlarda güçlü duruş sergiliyor. B.IQ anahtarın buton kısmından aydınlatma senaryoları ve dim fonksiyonları yerine getirilebiliyor, buton kısımları aktif olduğunda anahtarların yan kısımlarında bulunan durum Led’lerinden aydınlatmaların açık olup olmadığı da izlenebiliyor.