YERLİ ÜRETİM, PROFESYONEL KALİTE: ELTEKS

Avrupa kalite standartlarında koruyucu eldiven üretimi yapan Elteks, otomobil endüstrisinde, kauçuk işlemesinde, inşaat, demir ve çelik endüstrisinde, madencilikte, kimya alanında ve aynı şekilde atölyelerde kullanım alanı buluyor. CE-Direktifleri gereğince ve en modern Avrupa endüstri standartlarına göre imal edilen Elteks eldivenlerinin cildi tahriş etmediği OEKO-TEX® Standart 100 ile test edildi. Elteks İşletme Müdürü Sahir Erol ile kısa bir söyleşi yaparak Elteks’in satış stratejisi ve ürün özellikleri ile ilgili bilgiler aldık.

Kısaca firmanızın kuruluş hikayesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

1994 yılında Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulduk. O yıl CE sertifikası aldık. Kuruluş yılımızdan bugüne kadar Almanya, İngiltere ve Yunanistan’a ihracatımız var. Kaliteden kesinlikle taviz vermiyoruz. Her daim ürünümüzün arkasındayız. Kurulduğumuz yıl Almanya TÜV Rheinland’dan CE sertifikası alınmıştır ve ihracata o yıllarda başlanmıştır. 2014 yılında ise yine Almanya Hohenstein Enstitüsü’nden ilk olarak pamuklu kumaş için daha sonra ise Elteks eldivenleri için bir ilk olarak Oeko-Tex Standard 100 sertifikası alınmıştır. Oeko-Tex sertifikası eldiven için alınması çok zorlu bir süreçtir. Bu sertifika ile Elteks eldivenlerinin zararlı kimyasallar, kanserojen madde içermediği ve insan sağlığına zararlı olmadığı belgelenmiştir.

İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Elteks eldivenleri otomotivden tarıma, madencilikten inşaata, demir çelik ve kimya alanlarında kullanılmaktadır. Türkiye içerisinde geniş müşteri portföyümüz mevcut. Son kullanıcılar, hırdavatçılar ve iş güvenliği firmaları ile çalışmaktayız.

Kimyasal ve mekanik işlerde, hafif paketleme işlerinde kullanılabilen eldiven çeşitlerimiz mevcut. 7-8-9-10 bedenler eldivenleri seri üretmekteyiz. 5-6 ve 11 bedenler ise isteğe bağlı üretilmektedir. Ayrıca 27 cm, 40 cm, 60 cm ve 80 cm uzunluğunda eldivenler de isteğe bağlı olarak üretilmektedir.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Avrupa’da KKD(Kişisel Koruyucu Donanım) ürünlerine çok önem verilmektedir. Ama ülkemizde aynı hassasiyet gösterilmemektedir. Elteks eldiven olarak; İthal edilen İş güvenliği eldivenlerinde özellikle Almanya’dan alınmış CE sertifikası ve Oeko-Tex sertifikasının  bulunmasını istiyoruz.

Bu arada Avrupa’da CE standartlarında yeni değişiklikler oldu. EN 388:2003 yerine EN 388:2016 geldi. Elteks eldiven olarak bu yeni EN 388:2016 CE sertifikasını almış bulunmaktayız.

EN 388:2003  standardında eldivenlerin kesilme direncinin değerlendirilmesinin yanlış değerlendirildiği gözlemlenmiş ve yerine EN 388:2016 standardı getirilmiştir. EN 388:2016 standardında eldivenin kesilme direnci daha iyi hesaplanma yapılabilecektir. Direnç ölçüm  bıçak ve aşındırıcı kağıtlarda daha kaliteli ürünler kullanılmaktadır.

EN 374:2003 standartlarında kimyasal koruma, temel koruma(geçirgenlik direnci eldivenler) ve 12 kimyasaldan en az 3 tanesine nüfus etmesiydi. EN 374:2016 standardı Kimyasal eldivenleri dayanıklılığa göre kategorilere ayrılmıştır.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmelikle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Bizlerin yerli üretici olarak Ticaret ve Sanayi Bakanlığından istediğimiz İTHAL ve YERLİ eldivenlerin daha fazla incelenmesi ve denetlenmesidir. Ayrıca İTHAL eldivenlerde ek vergi oranlarının %50-%60 arttırılmasını talep ediyoruz. Çünkü İş Güvenliği(nitril) eldivenleri insan sağlığı için çok önemlidir.