Yükseliş Asansör, yeni fabrikasında asansör motoru üretecek

Yükseliş Asansör’ün 1980 yılından beri asansör tasarımı, üretimi, yurt içi ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Yükseliş Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tepe, ürün yelpazelerinde asansör kabinleri, asansör kapıları, asansör butonları, paket asansör ve tüm asansör aksesuarlarının bulunduğunu kaydetti.

Ayrıca dönen asansör ve yatay asansör gibi özel ürünler ürettiklerini vurgulayan Tepe, gelecek yıl da asansör motor üretimine başlayacaklarını söyledi. Yeni fabrikaları ile üretim alanı, üretim hacmi ve istihdamda artış hedeflediklerini açıklayan Tepe, üretecekleri motorları fabrika sahasında inşa edecekleri 94 metre yükseklikteki test kulesinde test edeceklerini ifade ederek, “Kule aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek asansör test kulesi olma niteliği taşıyacak. 6 metre/saniye hızında motorlar tasarladık. Üreteceğimiz bu motorlar yerli asansör üreticileri arasındaki en yüksek motor hızına sahip olma özelliğini taşıyacak olup TS ISO – 4190 standardına sahip olacak” dedi.

Yükseliş ürünlerini 53 ülkeye ulaştırdıklarını dile getiren Tepe, “Firma heyetlerini fabrikamızda misafir ediyor, hedef ülkelerimizdeki firmaları ziyaret edip yüz yüze görüşmeler yapıyoruz. Her geçen gün müşteri portföyümüze yeni firmalar ekliyoruz. Yaptığımız yatırımlar ile beraber ulaştığımız ülke ve firma sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Rejeneratif enerji sistemleri kullanacağız”

Asansör üretiminde komple çözümler sunmak adına çalışmalar yaptıklarını belirten Tepe, ”Gelecek dönemde haddecilik konusu olan asansör rayları ve taşıyıcı halatları ürünleri dışında kalan tüm asansör parçalarını kendimiz üreterek, komple paket asansörlerin yüzde 80’ini üretmek istiyoruz. Ayrıca enerji kaynaklarını az tüketen sistemler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda rejeneratif enerji sistemlerini ürünlerimizde kullanmayı hedefliyoruz. Rejeneratif enerji sistemleri yüzde 30 – 40 miktarında elektrik üretiyor. Ürettiği elektrik, ısı olarak açığa çıkıyor. Bu enerji, besleme hattına aktarılırsa asansör aynı zamanda enerji üreten bir jeneratör olacaktır. Yüzde 80’i kendi üretimimiz olan komple paket asansörlerden sonra rejeneratif asansörler, ürünlerimizin ikinci neslini oluşturacak. Bu proje ile küresel ısınmayı önlemeye ciddi bir katkıda bulunacağız” ifadelerinde bulundu.

“Standardın altında üretim engellenmeli”

Sektörde yaşanan en önemli sorunun düşük maliyet için kalitesiz ürünlerin üretilmesi olduğunu kaydeden Tepe, “Bunun nedeni sadece üretici firmadan kaynaklanmıyor. Bazı müteahhit firmalar asansör fiyatını düşürmek için üreticiden standardın altında üretim yapmasını istiyor. Bu üretim yapılıp montajı gerçekleştirildiğinde müteahhit firma, hakkediş yapıp bina ile tamamen ilişiğini kesiyor. Sonrasında kısa ömürlü olan asansör ciddi arızalar vermeye başlıyor. Binadaki yönetim, karşısında muhatap bulamıyor ve asansörü yenileme kararı alıyor. Asansörü yenilemek, neredeyse yeni bir asansör fiyatına mal oluyor. Asansörlerin projelendirme, üretim, belgelendirme, muayene ve denetimlerinin ciddi bir hassasiyetle yapılıp, son kullanıcıya teslim edilmesi gerekmektedir. Güvenliğin hayati derecede önemli olduğu sektörlerden bir tanesi olan asansör sektöründe standardın altında üretim yapılmasının tamamen engellenmesi gerekiyor” diye konuştu.