Yüreğir, hizmette altın çağını yaşıyor

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan

İnşaat sektörü üretimden hizmete kadar 250 alanda mal ve hizmet talebini beraberinde harekete geçiren bir sektör olarak, ekonominin can damarlarından birisini oluşturmaktadır. Bu denli önemli bir sektörün ilçe kalkınmasına yaptığı katkı da yadsınamaz. Kentsel dönüşüm çalışmalarına en fazla önem veren ve projelerini hayata geçiren bir belediye olarak sektörün, kente katkılarını da yakından takip ediyoruz. Kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi Adana’da ilk yerinde kentsel dönüşümü biz başardık. Kışla Mahallesi’nde 772 konut ve 43 adet iş yeri tamamlanarak vatandaşlarımıza teslim edildi. Bunun yanı sıra göreve geldiğimden bu yana yapılmasını çok istediğim sosyal konut projesini başlattık. Atakent Mahallesi’nde 639 adet olarak yapılan sosyal konutları, şartları uyan vatandaşlarımıza vereceğiz. Yine kapalı spor salonu ve kapalı yüzme havuzu inşaatımız devam etmektedir.

Son yapılan kamu ve özel yatırımlarla Yüreğir, yatırımcıların gözdesidir. Birçok iş adamı bölgemizde yatırım yapmak için arayışa girdiler. Bunu başardığımız için kendimi mutlu hissediyorum. Bütün bu gelişmelerin ışığında Yüreğir’in pek çok alanda ‘ilk’lerle tanıştığını söyleyebilirim. İlçemizin kalkınması için, belediye personelimizle birlikte yoğun mesai harcıyoruz. Görev dönemimizde yaptığımız çalışmalarla ilçe adeta bir şantiye alanına dönüştü. Bu dönemde Yüreğir’e birçok kalıcı eser kazandırmış olmanın mutluluğunu, kimsenin hayal bile edemediği işleri başarmanın gururunu yaşıyoruz.

Göreve geldiğimizde belediye borç yükü altındaydı. İyi bir planlama yaparak Yüreğir’de 11 kültür evi, bir kültür merkezi, 15 spor tesisi, 22 taziye evi, üç mahalle evi, yeni büyük ve modern parklar, 15 Temmuz Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi, iki adet kapalı semt pazarı inşaatlarını tamamladık. Bunların yanı sıra kapalı spor salonu ve kapalı yüzme havuzu, 639 adet sosyal konut inşaatı, 130 dönümlük kıyı park inşaatımız ise büyük bir hızla devam ediyor. Sosyal ve kültürel belediyeciliğin en güzel örneklerini hayata geçirdik. İnsana dokunan örnek projelerimiz, vatandaşlardan büyük ilgi ve takdir gördü. Hayata geçirdiğimiz sosyal ve kültürel projelerin birçoğu örnek proje gösterilip çeşitli sivil toplum örgütleri ve Bakanlıklar tarafından ödüle layık görüldü. Bugüne kadar Yüreğir’de doğan 18 bin bebek, evlerinde ziyaret edilerek çeşitli hediyeler sunuldu.

‘Belediyeniz Yanında Projesi’ ile 9 bin yaşlı ve engelli vatandaş evlerinde ziyaret edildi. En önemlisi ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan alınan ‘Tarladan Okula’ ödülü ile Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan tarafından verilen ‘Kadınların İstihdamına Yönelik Yenilikçi Proje Uygulayan Yerel Yönetim’ ödüllerini aldık. Yüreğir için çalışmaya, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle devam edeceğiz.