Zafer Yıldırım: İnşaat maliyetini oluşturan ürünlerin yüzde 35’ini dışarıdan sağlıyoruz

Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, inşaat malzemelerinde ithalat yüzdesinin ihracat yüzdesinden fazla olduğunu belirtti. Yıldırım, “Bir inşaat maliyetinin ortalama yüzde 35’ini yurt dışından sağlıyoruz” dedi.

Dış ticaret anlamında yaşanan gelişmelerin ülkemizi etkilediğini kaydeden Yıldırım, ithal edilen ürünlerin inşaat sektöründe yarattığı etkiden bahsetti. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “100 binanın 35’ini yurt dışına para ödeyerek yapıyoruz, peki 100 binanın kaçını yabancılara satabiliyoruz? Bu konunun üzerinde durulması gerektiğini belirtmek isterim. Konfor, kalite, satış sonrası hizmetten ödün vermeden yerli üretimlere destek verilmeli ve inşaat sektöründe tüm üretimlerle millileşme sağlanmalı.”

“İnşaat sektörünün tüm ürünlerinde millileşme sağlanmalı”

“Bir üst yapı inşaatının temelinden çatısına kadar kullandığımız ithal malzeme oranına baktığımız zaman, dış girdinin sektörümüzü ne kadar etkilediğini daha net görebiliriz.” İfadelerini kullanan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Hafriyat, fore kazık için kullanılan makinalardan, kalıp işçiliği için kullanılan malzemelere, elektrik-mekanik makina tesisatlarından, yalıtım malzemelerine; asansörlerden dış cephe kaplamalarına- doğramalara; duvar kâğıtlarından, dekor malzemelerine, aydınlatmalardan, çatı kaplamalarına kadar, bir inşaat maliyetinin minimum yüzde 35’ini yurt dışından sağlıyoruz. Konfor, kalite, satış sonrası hizmetten ödün vermeden yerli üretimlere destek verilmeli ve inşaat sektöründe tüm üretimlerle millileşme sağlanmalı. Teşvikler, indirimler… vs. Bu anlamda yeniden gözden geçirilmeli. Yüzde 10’luk bir değişimin bile ülke ekonomisine ve sektöre maddi manevi çok büyük avantajlar sağlayacağına inanıyorum.

“Farkınız Yıldırım Grup imzasında”

Ticari hayattaki yılların tecrübesini, birbirinden özel projelerle hayata geçiren Yıldırım Grup, Ankara’da prestijli projeler ile fark yaratmaya devam ediyor. Ankara’nın güneyinden kuzeyine birçok inşaat projesine imza atan Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım; YıldırımKent Gülyazısı Sitesi, Eymir Konutları 1. ve 2. Etap, Beyaz Evler, Ankara Barosu Sosyal Tesisleri, Gökkuşağı Konutları, Mogan Park Evleri, Gölbaşı Ticaret Merkezi, Yıldırım Sera Studio Evleri, Cevizlipark Konutları, Beytepe Beyterrace Konutları gibi önemli projeler ile yılların başarısını devam ettiriyor. Ticaretteki 50’nci yılını ise Yıldırım Kule projesiyle taçlandıran Yıldırım Ailesi, Başkent’te adından söz ettirmeye devam ediyor.